Ko se mame pogovarjajo o otrocih, velikokrat slišimo, da otroka boli trebušček brez dokazanega telesnega vzroka – gre predvsem za otroke med 4. in 10. letom starosti ali za starejše.
Starši zjutraj hitijo v službo, ko zaslišijo otroka tarnati, da ga boli trebušček. Velikokrat se izkaže, da bolečina in slabo počutje nimata telesnega vzroka in da je otrok popolnoma zdrav. Kaj narediti ob takšnih situacijah? Preden začnete ugotavljati razlog otrokovega slabega počutja in mu predlagate rešitve, npr. stranišče, kozarec vode, kos kruha, počitek …, mu ponudite tolažbo, razumevanje, občutek, da ga razumete. Ponudite mu čustveno podporo, občutek varnosti.
Ker se nam ob takih situacijah velikokrat mudi v službo ali kam drugam in si želimo, da vse poteka, kot je treba, začnemo iskati rešitve. Vprašajte se, kako bi bilo vam, da nekomu potožite, da je z vami nekaj narobe, ta oseba pa začne takoj iskati rešitve – brez sočutja, brez razumevanja, brez empatije. Verjetno se bosta vaša stiska in nezadovoljstvo samo še povečala.
Ko otrok pove, da ga nekaj boli, mu verjemimo! Potem si vzemimo čas za razmislek, kdaj ga kaj boli, kaj mu pomaga, kakšna je narava težave.
Otroci staršem z besedami ne bodo povedali, da jih je strah, da doživljajo anksioznost, saj svojega doživljanja morda sploh ne razumejo. Rekli bodo, da jih boli trebušček, da jim je slabo … Temu pravimo psihosomatska bolečina. Bolečino povzroči psihološki odziv na stresno situacijo. Zakaj so še posebej značilne prav bolečine v trebuhu? Trebuh je center črevesnega živčnega sistema, ki mu pogosto pravimo tudi »drugi možgani«; izjemno občutljiv je na naše čustvovanje, na katerega se uglašeno odziva.
Cilj ni odpravljanje anksioznosti, ampak da otroka naučimo, kako se z njo spopada. Tako izogibanje stvarem, ki otroku povzročajo slabe občutke, zanj ne prinaša dolgoročnih ugodnih rešitev. Spoštujte vsa otrokova čustva, izrazite pozitivna in realistična pričakovanja (v okvirih, kar otrok zmore), spodbujajte otroka pri toleriranju telesnih znakov anksioznosti ter skupaj z njim preizkusite tehnike sproščanja.